Transistor: PNP; bipolar; 60V; 500mA; 225mW; SOT23
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
MMBTA55
Tootja: YANGJIE TECHNOLOGY
Tootja tootekood: MMBTA55
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: PNP; bipolar; 60V; 500mA; 225mW; SOT23
| Mounting | SMD |
| Case | SOT23 |
| Kind of package | reel, tape |
| Polarisation | bipolar |
| Type of transistor | PNP |
| Power dissipation | 225mW |
| Collector current | 500mA |
| Frequency | 250MHz |
| Collector-emitter voltage | 60V |
| Current gain | 100 |