Transistor: N-MOSFET; unipolar; 60V; 360mA; Idm: 1.2A; 350mW; SOT23
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
MMFTN138K
Tootja: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Tootja tootekood: MMFTN138K
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: N-MOSFET; unipolar; 60V; 360mA; Idm: 1.2A; 350mW; SOT23
| Mounting | SMD |
| Case | SOT23 |
| Kind of package | reel, tape |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Version | ESD |
| Drain-source voltage | 60V |
| Drain current | 360mA |
| Pulsed drain current | 1.2A |
| Power dissipation | 350mW |
| On-state resistance | 6.5Ω |
| Gate charge | 1.3nC |