Transistor: P-MOSFET; unipolar; -40V; SOT23
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
MMFTP4042K
Tootja: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Tootja tootekood: MMFTP4042K
Spetsifikatsioon tootele Transistor: P-MOSFET; unipolar; -40V; SOT23
| Mounting | SMD |
| Case | SOT23 |
| Kind of package | reel, tape |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | P-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Version | ESD |
| Drain-source voltage | -40V |
| Drain current | -2A |
| Pulsed drain current | -8A |
| Power dissipation | 540mW |
| On-state resistance | 240mΩ |
| Gate charge | 3.2nC |