Switch: slide; Pos: 2; 0.3A/24VAC; 0.5A/12VDC; ON-ON; -40÷85°C; 30mΩ
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
MMP 1010 D-RA-1
Tootja: KNITTER-SWITCH
Tootja tootekood: MMP 1010 D-RA-1
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: slide; Pos: 2; 0.3A/24VAC; 0.5A/12VDC; ON-ON; -40÷85°C; 30mΩ
| Mounting | PCB, THT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Type of switch | slide |
| Contact plating | gold-plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | flat pins |
| Max. contact resistance | 30mΩ |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Body material | polyamide |
| Body colour | black |
| Body dimensions | 10x2.5x4.5mm |
| Mechanical durability | 10000cycles |
| Illumination | none |
| Electrical life | 1000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 500mA / 12V DC |
| Switching method | ON-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Operating Force | 7.85N |