Switch: slide; Pos: 2; 0.2A/12VDC; ON-ON; Mounting: PCB,THT; 50mΩ
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
MMP 121-R
Tootja: KNITTER
Tootja tootekood: MMP 121-R
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: slide; Pos: 2; 0.2A/12VDC; ON-ON; Mounting: PCB,THT; 50mΩ
| Mounting | PCB, THT |
| Operating temperature | -10...60°C |
| Type of switch | slide |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | flat pins |
| Max. contact resistance | 50mΩ |
| Terminal pitch | 2.5mm |
| Body material | polyamide |
| Body colour | silver |
| Body dimensions | 9x3.6x3.5mm |
| Mechanical durability | 5000cycles |
| Illumination | none |
| Electrical life | 5000 cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 200mA / 12V DC |
| Switching method | ON-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Operating Force | 2.45N |