Switch: slide; Pos: 2; 0.3A/6VDC; ON-ON-ON; Mounting: PCB,THT; 70mΩ
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
MMP 221-1
Tootja: KNITTER
Tootja tootekood: MMP 221
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: slide; Pos: 2; 0.3A/6VDC; ON-ON-ON; Mounting: PCB,THT; 70mΩ
| Mounting | PCB, THT |
| Operating temperature | -25...85°C |
| Type of switch | slide |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | flat pins |
| Max. contact resistance | 70mΩ |
| Terminal pitch | 2.5mm |
| Body material | NYLON 46 |
| Body colour | black |
| Body dimensions | 9x3.6x3.5mm |
| Mechanical durability | 5000cycles |
| Illumination | none |
| Contacts configuration | SP3T |
| DC contacts rating @R | 300mA / 6V DC |
| Switching method | ON-ON-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Operating Force | 1.96N |