Module: GPS; 3.3÷6VDC; RS232; UEXT; Features: antenna
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
MOD-GPS
Tootja: OLIMEX
Tootja tootekood: MOD-GPS
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Module: GPS; 3.3÷6VDC; RS232; UEXT; Features: antenna
| Supply voltage | 2.7...5V DC |
| Operating voltage | 3.3V |
| Kind of connector | UEXT |
| Interface | CMOS, serial |
| Associated circuits | UBX-G7020 |
| Type of communications module | GPS |
| Communications modules features | antenna |
| GPS features | 20 channels, L1 1575,42MHz, C/A code, 1,023MHz chip rate |