Switch: vandal resistant; Pos: 2; SPST-NO; 0.25A/250VAC; 2A/12VDC
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
MP0012/1
Tootja: BULGIN
Tootja tootekood: MP0012/1
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: vandal resistant; Pos: 2; SPST-NO; 0.25A/250VAC; 2A/12VDC
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -20...85°C |
| Type of switch | vandal resistant |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | screw terminals |
| Contact material | brass |
| Max. contact resistance | 15mΩ |
| Mounting hole diameter | Ø19.2mm |
| Panel thickness | ≤ 10.3mm |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| DC contacts rating @R | 2A / 12V DC |
| AC contacts rating @R | 250mA / 250V AC |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Actuator colour | black |