Switch: push-button; Pos: 2; DPDT; 6A/125VAC; 6A/6VDC; ON-(ON)
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
MPA 206 R
Tootja: KNITTER-SWITCH
Tootja tootekood: MPA 206 R
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: push-button; Pos: 2; DPDT; 6A/125VAC; 6A/6VDC; ON-(ON)
| Mounting | screw |
| Type of switch | push-button |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | flat pins |
| Max. contact resistance | 20mΩ |
| Body material | plastic |
| Mounting hole diameter | Ø6.2mm |
| Body colour | black |
| Mechanical durability | 30000cycles |
| Illumination | none |
| Contacts configuration | DPDT |
| AC contacts rating @R | 6A / 125V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Actuator colour | chrome |
| Button shape | high, round |
| Button shape | round |
| Button height | 9.5mm |
| Button marking | blank |