Switch: push-button; Pos: 2; 0.5A/100VAC; 1A/25VDC; ON-ON; Mat: PA66
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
MPBS-22H01-LF-14
Tootja: KNITTER-SWITCH
Tootja tootekood: MPBS-22H01-LF-14
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: push-button; Pos: 2; 0.5A/100VAC; 1A/25VDC; ON-ON; Mat: PA66
| Mounting | PCB, THT |
| Operating temperature | -10...60°C |
| Type of switch | push-button |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | flat pins |
| Max. contact resistance | 10mΩ |
| Terminal pitch | 4mm |
| Body material | NYLON 66 |
| Body colour | black |
| Mechanical durability | 30000cycles |
| Illumination | none |
| Contacts configuration | DPDT |
| Switching method | ON-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Operating Force | 3N |
| Actuator colour | white |
| Button shape | prominent, square |
| Button shape | square |
| Button height | 18mm |
| Button marking | blank |