Capacitor: polyester; 10uF; 250VDC; Pitch: 31mm; ±10%; -40÷85°C
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
MPEM-10UR31/250
Tootja: SR PASSIVES
Tootja tootekood: MPEM-10UR31/250
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Capacitor: polyester; 10uF; 250VDC; Pitch: 31mm; ±10%; -40÷85°C
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Tolerance | ±10% |
| Terminal pitch | 31mm |
| Body dimensions | 33x17.5x27.2mm |
| Max. operating voltage | 250V DC |
| Capacitance | 10µF |
| Type of capacitor | polyester |
| Capacitor application | filtering, high frequency circuits, impulse circuits, supression circuits |
| Lead length | 25mm |
| Capacitors features | coated with epoxy resin, high insulation resistance, increased service life capacitors, non-inductive capacitors |