Capacitor: polyester; 1uF; 100VDC; Pitch: 10mm; ±10%; 12x7.3x12.2mm
Kordarv:
10.0
Minimum quantity:
10.0
Tootekood:
MPEM-1UR10/100
Tootja: SR PASSIVES
Tootja tootekood: MPEM-1UR10/100
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Capacitor: polyester; 1uF; 100VDC; Pitch: 10mm; ±10%; 12x7.3x12.2mm
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Tolerance | ±10% |
| Terminal pitch | 10mm |
| Body dimensions | 12x7.3x12.2mm |
| Max. operating voltage | 100V DC |
| Capacitance | 1µF |
| Type of capacitor | polyester |
| Capacitor application | filtering, high frequency circuits, impulse circuits, supression circuits |
| Lead length | 25mm |
| Capacitors features | coated with epoxy resin, high insulation resistance, increased service life capacitors, non-inductive capacitors |