Capacitor: polyester; 470nF; 250VDC; Pitch: 15mm; ±10%; -40÷85°C
Kordarv:
10.0
Minimum quantity:
10.0
Tootekood:
MPEM-470NR15/250
Tootja: SR PASSIVES
Tootja tootekood: MPEM-470NR15/250
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Capacitor: polyester; 470nF; 250VDC; Pitch: 15mm; ±10%; -40÷85°C
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Tolerance | ±10% |
| Terminal pitch | 15mm |
| Body dimensions | 17x6.5x10.6mm |
| Max. operating voltage | 250V DC |
| Capacitance | 470nF |
| Type of capacitor | polyester |
| Capacitor application | filtering, high frequency circuits, impulse circuits, supression circuits |
| Lead length | 25mm |
| Capacitors features | coated with epoxy resin, high insulation resistance, increased service life capacitors, non-inductive capacitors |