Capacitor: polyester; 68nF; 400VDC; Pitch: 7.5mm; ±10%; -40÷85°C
Kordarv:
10.0
Minimum quantity:
10.0
Tootekood:
MPEM-68NR7.5/400
Tootja: SR PASSIVES
Tootja tootekood: MPEM-68NR7.5/400
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Capacitor: polyester; 68nF; 400VDC; Pitch: 7.5mm; ±10%; -40÷85°C
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Tolerance | ±10% |
| Terminal pitch | 7.5mm |
| Body dimensions | 9.5x4.2x9.1mm |
| Max. operating voltage | 400V DC |
| Capacitance | 68nF |
| Type of capacitor | polyester |
| Capacitor application | filtering, high frequency circuits, impulse circuits, supression circuits |
| Lead length | 25mm |
| Capacitors features | coated with epoxy resin, high insulation resistance, increased service life capacitors, non-inductive capacitors |