Switch: push-button; Pos: 2; DPDT; 6A/125VAC; 6A/6VDC; ON-ON; round
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
MPG 206 N
Tootja: KNITTER-SWITCH
Tootja tootekood: MPG 206 N
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: push-button; Pos: 2; DPDT; 6A/125VAC; 6A/6VDC; ON-ON; round
| Mounting | screw |
| Type of switch | push-button |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | flat pins |
| Max. contact resistance | 20mΩ |
| Body material | plastic |
| Mounting hole diameter | Ø12.5mm |
| Body colour | black |
| Mechanical durability | 30000cycles |
| Illumination | none |
| Contacts configuration | DPDT |
| AC contacts rating @R | 6A / 125V AC |
| Switching method | ON-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Button shape | high, round |
| Button shape | round |
| Button height | 7mm |
| Button marking | blank |