Switch: vandal resistant; Pos: 2; SPST-NO; 0.05A/24VDC; IP66; blue
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
MPI002/TERM/BL-2
Tootja: BULGIN
Tootja tootekood: MPI002/TERM/BL
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: vandal resistant; Pos: 2; SPST-NO; 0.05A/24VDC; IP66; blue
| Operating temperature | -30...70°C |
| IP rating | IP66 |
| Type of switch | vandal resistant |
| Contact plating | gold-plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | screw terminals |
| Max. contact resistance | 100mΩ |
| Body material | stainless steel |
| Mounting hole diameter | Ø19mm |
| Body colour | silver |
| Body dimensions | Ø25.7x31.5mm |
| Mechanical durability | 750000cycles |
| Backlight colour | blue |
| Illumination | ring, LED |
| Electrical life | 35000cycles |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Operating Force | 12N |
| Button shape | flat |