Sensor: pressure; Range: 0÷1psi; gage; Output conf: I2C; -40÷85°C
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
MPRSS0001PG00001C
Tootja: HONEYWELL
Tootja tootekood: MPRSS0001PG00001C
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Sensor: pressure; Range: 0÷1psi; gage; Output conf: I2C; -40÷85°C
| Mounting | SMT |
| Supply voltage | 3.3V DC, -300mV...3.6V DC |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Series | MicroPressure |
| Dimensions | 5x5x2.85mm |
| Output configuration | I2C |
| Type of sensor | pressure |
| Sensors features | silicone gel coating |
| Operation mode | gage |