Switch: push-button; Pos: 2; DPDT; 3A/125VAC; ON-(ON); Illumin: none
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
MPS 203 R
Tootja: KNITTER-SWITCH
Tootja tootekood: MPS 203 R
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: push-button; Pos: 2; DPDT; 3A/125VAC; ON-(ON); Illumin: none
| Mounting | screw |
| Operating temperature | -20...80°C |
| Type of switch | push-button |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | flat pins |
| Max. contact resistance | 10mΩ |
| Terminal pitch | 4.5mm |
| Body material | plastic |
| Body colour | black |
| Mechanical durability | 100000cycles |
| Illumination | none |
| Electrical life | 25000cycles |
| Key stroke | 1.2mm |
| Contacts configuration | DPDT |
| AC contacts rating @R | 3A / 125V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 3N |
| Button shape | high, round |
| Button shape | round |
| Button height | 8mm |
| Button marking | blank |