Transistor: NPN; bipolar; 300V; 0.5A; 625mW; TO92
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
3.0
Tootekood:
MPSA42-3
Tootja: NTE Electronics
Tootja tootekood: MPSA42
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: NPN; bipolar; 300V; 0.5A; 625mW; TO92
| Mounting | THT |
| Case | TO92 |
| Polarisation | bipolar |
| Type of transistor | NPN |
| Power dissipation | 625mW |
| Collector current | 500mA |
| Frequency | 50MHz |
| Collector-emitter voltage | 300V |
| Current gain | 60...250 |