Microswitch SNAP ACTION; with lever with end bended out; Pos: 2
Kordarv:
540.0
Minimum quantity:
540.0
Tootekood:
MS0850506F020P1C
Tootja: E-SWITCH
Tootja tootekood: MS0850506F020P1C
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch SNAP ACTION; with lever with end bended out; Pos: 2
| Operating temperature | -25...85°C |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with lever with end bended out |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Max. contact resistance | 100mΩ |
| Body dimensions | 19.8x6.4x10.6mm |
| Mechanical durability | 1000000cycles |
| Electrical life | 50000cycles |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| AC contacts rating @R | 5A / 250V AC |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 200mN |