Microswitch SNAP ACTION; with lever; SPDT; Rcont max: 30mΩ; Pos: 2
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
MSW-22
Tootja: NINIGI
Tootja tootekood: MSW-22
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch SNAP ACTION; with lever; SPDT; Rcont max: 30mΩ; Pos: 2
| Operating temperature | -25...65°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB, straight |
| Max. contact resistance | 30mΩ |
| Terminal pitch | 5.08mm |
| Maximum current | 1A |
| Body dimensions | 12.8x5.8x6.5mm |
| Electrical life | 30000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 1N |
| Lever length | 12mm |
| Voltage min. | 125V |