Pliers; side,cutting
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
NK-15
Tootja: ENGINEER
Tootja tootekood: NK-15
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Pliers; side,cutting
| D dimension | 8mm |
| Type of tool | pliers |
| B dimension | 54mm |
| C dimension | 15mm |
| E dimension | 17mm |
| Kind of cut | with side face |
| Oblique pliers/knives features | Heavy Duty, pliers surfaces are thoroughly polished, handles fitted with ergonomic, anti-slip plastic sleeves, oval head, reinforced structure, return spring |
| Tool material | steel S55C |
| Kind of pliers | cutting, side |
| Cutting range | copper wire 2.6 mm thick |
| Blade hardness | about 58 HRC |