Pliers; side,cutting
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
NK-16
Tootja: ENGINEER
Tootja tootekood: NK-16
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Pliers; side,cutting
| Length | 153mm |
| D dimension | 10mm |
| Type of tool | pliers |
| B dimension | 55mm |
| C dimension | 16mm |
| E dimension | 20mm |
| Kind of cut | with side face |
| Oblique pliers/knives features | pliers surfaces are thoroughly polished, handles fitted with ergonomic, anti-slip plastic sleeves, oval head, return spring |
| Tool material | steel S55C |
| Kind of pliers | cutting, side |
| Cutting range | steel wire of max 1.6mm diameter, copper wire 3mm thick |
| Blade hardness | about 58 HRC |