Switch: slide; Pos: 2; SPDT; 0.5A/12VAC; 0.5A/12VDC; ON-ON; PCB
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
NK236H
Tootja: APEM
Tootja tootekood: NK236H
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: slide; Pos: 2; SPDT; 0.5A/12VAC; 0.5A/12VDC; ON-ON; PCB
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Type of switch | slide |
| Switches features | raised actuator |
| Contact plating | gold-plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Contact material | nickel |
| Max. contact resistance | 20mΩ |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Min. insulation resistance | 10GΩ |
| Electrical life | 2000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 500mA / 12V DC |
| Switching method | ON-ON |
| Stable positions number | 2 |