Relay: reed; SPDT; Ucoil: 12VDC; 1.2A; max.175VDC; max.175VAC; 3W
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
NP12-1C90-2500-250
Tootja: MEDER
Tootja tootekood: NP12-1C90-2500-250
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Relay: reed; SPDT; Ucoil: 12VDC; 1.2A; max.175VDC; max.175VAC; 3W
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -20...85°C |
| Terminal pitch | 5.08mm |
| Body dimensions | 22x10.2x10.1mm |
| Switched voltage | ≤ 175V AC, ≤ 175V DC |
| Min. insulation resistance | 10GΩ |
| Switching capacity | 3W |
| Coil resistance | 2.5kΩ |
| Rated coil voltage | 12V DC |
| Contacts configuration | SPDT |
| Contact resistance | 150mΩ |
| Contact current max. | 1.2A |
| Type of relay | reed |
| Coil power consumption | 60mW |
| Operate time | 1.5ms |
| Release time | 1.5ms |