Display: LCD; alphanumeric; STN Negative; 16x2; 84x44x13.2mm; LED
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
NPC1602WRP-FWT-I
Tootja: POWERTIP
Tootja tootekood: NPC1602WRP-FWT-I
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Display: LCD; alphanumeric; STN Negative; 16x2; 84x44x13.2mm; LED
| Supply voltage | 4.5...5.5V DC |
| Contacts pitch | 2.54mm |
| Interface | 6800, 8bit |
| Number of pins | 16 |
| Dimensions | 84x44x13.2mm |
| Type of pin configuration | 1x16 |
| Number of characters (columns x lines) | 16x2 |
| Kind of display | alphanumeric |
| Display technology | STN Negative |
| Backlight colour | white |
| Illumination | LED |
| Contrast | 118:1 |
| Window dimensions (H x W) | 66x16mm |
| Kind of controller | ST7066U-0T |
| Type of display | LCD |
| Digit height | 5.55mm |
| Character width | 2.95mm |
| Chromatic coordinates | x: 0.27; y: 0.24 |
| Supported character set | Cyrillic, English |