Shift Register, Serial to Parallel, Serial to Serial, 1 Element, 8 bit, SOIC, 16 Pins
Kordarv:
2500.0
Minimum quantity:
2500.0
Tootekood:
NPIC6C596ADJ
Tootja: NEXPERIA
Tootja tootekood: NPIC6C596ADJ
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Shift Register, Serial to Parallel, Serial to Serial, 1 Element, 8 bit, SOIC, 16 Pins
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 2.3...5.5V DC |
| Case | SO16 |
| Type of integrated circuit | digital |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Technology | CMOS |
| Kind of output | open drain |
| Kind of integrated circuit | 8bit, parallel/serial out, serial input, shift register, storage register |
| Max operating temperature | 125°C |