Pliers; side,cutting,miniature
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
NSX-04
Tootja: ENGINEER
Tootja tootekood: NSX-04
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Pliers; side,cutting,miniature
| D dimension | 8mm |
| Type of tool | pliers |
| B dimension | 52mm |
| A dimension | 117mm |
| C dimension | 12mm |
| E dimension | 13mm |
| Kind of cut | with side face |
| Oblique pliers/knives features | handles fitted with ergonomic, anti-slip plastic sleeves, matt finishing, return spring, pliers surfaces are thoroughly polished |
| Tool material | steel S58C |
| Kind of pliers | cutting, miniature, side |
| Cutting range | copper wire up to 1.2mm in diameter |
| Blade hardness | about 58 HRC |