AC/DC digital clamp meter; Øcable: 55mm; Sampling: 2x/s; True RMS
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
P 1660
Tootja: PEAKTECH
Tootja tootekood: P 1660
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele AC/DC digital clamp meter; Øcable: 55mm; Sampling: 2x/s; True RMS
| Interface | USB |
| Dimensions | 100x295x45mm |
| Kind of display used | LCD |
| Conform to the norm | CAT III 1000V, EN 61010 |
| Measuring instrument features | automatic power-off, contactless voltage detector, low battery indicator, MIN/MAX function |
| Standard equipment | case, crocodile clips, test leads, USB cable, user's manual |
| Max. diameter of measured cable | 55mm |
| Measurement | AC current, AC voltage, active power, apparent power, energy, phase angle θ, power factor, reactive power |
| Sampling | 2x/s |
| True effective value measurement | True RMS |
| Kind of meter | digital |