AC/DC digital clamp meter; Øcable: 48mm; LCD 4,75 digit (50000)
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
P 1670
Tootja: PEAKTECH
Tootja tootekood: P 1670
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele AC/DC digital clamp meter; Øcable: 48mm; LCD 4,75 digit (50000)
| Interface | Bluetooth |
| Dimensions | 76x230x40mm |
| Temperature measuring range | -100...1000°C |
| Kind of display used | LCD |
| Conform to the norm | CAT III 1000V, EN 61010 |
| Measuring instrument features | automatic power-off, contactless voltage detector, HOLD function, low battery indicator, MIN/MAX function |
| Standard equipment | case, drop-like K-type temperature probe, test leads |
| Max. diameter of measured cable | 48mm |
| Measurement | AC current, AC voltage, capacitance, continuity, DC current, DC voltage, frequency, resistance, temperature |
| True effective value measurement | True RMS AC+DC |
| Kind of meter | digital |