Potentiometer: shaft
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
69.0
Tootekood:
P0915N-FC15AR50K
Tootja: TT ELECTRONICS
Tootja tootekood: P0915N-FC15AR50K
Spetsifikatsioon tootele Potentiometer: shaft
| Mounting | on panel |
| Power | 25mW |
| Resistance | 50kΩ |
| Operating temperature | -10...70°C |
| Tolerance | ±20% |
| Leads | for soldering |
| Height | 28.5mm |
| Mechanical durability | 100000cycles |
| Shaft length | 15mm |
| L shaft length | 15mm |
| Kind of potentiometer | single turn |
| Type of potentiometer | shaft |
| Track material | plastic |
| Characteristics | logarithmic |
| Mechanical rotation angle | 300° |