Switch: push-button; Pos: 2; SPST NC + NO; 6A/24VDC; 5A/250VAC
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
100.0
Tootekood:
P16EER11KYELYEL
Tootja: E-SWITCH
Tootja tootekood: P16EER11KYELYEL
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: push-button; Pos: 2; SPST NC + NO; 6A/24VDC; 5A/250VAC
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -20...55°C |
| Type of switch | push-button |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Max. contact resistance | 100mΩ |
| Mechanical durability | 2000000cycles |
| Backlight colour | yellow |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Electrical life | 50000cycles |
| Contacts configuration | SPST NC + NO |
| DC contacts rating @R | 6A / 24V DC |
| AC contacts rating @R | 5A / 250V AC |
| Switching method | ON-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Operating Force | 2.94N |
| Actuator colour | yellow |
| Button shape | round |