CERMET POTENTIOMETER, 10KOHM 10% 1W
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
P16NP103KAB15
Tootja: VISHAY
Tootja tootekood: P16NP103KAB15
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele CERMET POTENTIOMETER, 10KOHM 10% 1W
| Mounting | soldered |
| Power | 1W |
| Resistance | 10kΩ |
| Operating temperature | -40...85°C |
| IP rating | IP67 |
| Tolerance | ±10% |
| Leads | solder lugs |
| Panel cutout diameter | 10mm |
| Knob dimensions | Ø16x8mm |
| Kind of potentiometer | single turn |
| Type of potentiometer | shaft |
| Track material | cermet |
| Characteristics | linear |
| Temperature coefficient | 150ppm/°C |
| Electrical rotation angle | 270° |
| Potentiometer features | for industrial use, with knob |