Potentiometer: shaft; single turn; 2.2kΩ; 500mW; ±20%; linear
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
P16NP222MAB15
Tootja: VISHAY
Tootja tootekood: P16NP222MAB15
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Potentiometer: shaft; single turn; 2.2kΩ; 500mW; ±20%; linear
| Mounting | soldered |
| Power | 1W |
| Resistance | 2.2kΩ |
| Operating temperature | -40...85°C |
| IP rating | IP67 |
| Tolerance | ±20% |
| Leads | solder lugs |
| Panel cutout diameter | 10mm |
| Knob dimensions | Ø16x8mm |
| Kind of potentiometer | single turn |
| Type of potentiometer | shaft |
| Track material | cermet |
| Characteristics | linear |
| Temperature coefficient | 150ppm/°C |
| Electrical rotation angle | 270° |
| Potentiometer features | for industrial use, with knob |