Switch: push-button; Pos: 2; SPDT; 6A/24VDC; 5A/250VAC; on panel; 3N
Kordarv:
20.0
Minimum quantity:
160.0
Tootekood:
P16OAR11
Tootja: E-SWITCH
Tootja tootekood: P16OAR11
Spetsifikatsioon tootele Switch: push-button; Pos: 2; SPDT; 6A/24VDC; 5A/250VAC; on panel; 3N
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -20...55°C |
| Type of switch | push-button |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Contact material | copper alloy |
| Max. contact resistance | 100mΩ |
| Mounting hole diameter | Ø16mm |
| Body colour | black |
| Mechanical durability | 100000cycles |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Electrical life | 50000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 6A / 24V DC |
| AC contacts rating @R | 5A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 3N |