Circuit breaker; 230VAC; Inom: 6A; Poles: 1; for DIN rail mounting
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
P1MB1PB06
Tootja: LOVATO ELECTRIC
Tootja tootekood: P1MB1PB06
Spetsifikatsioon tootele Circuit breaker; 230VAC; Inom: 6A; Poles: 1; for DIN rail mounting
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Operating temperature | -40...70°C |
| IP rating | IP20 |
| Mechanical durability | 20000cycles |
| Current rating | 6A |
| Rated voltage | 230V AC |
| Characteristics | B |
| Conform to the norm | IEC/EN 60898, IEC/EN 60947-2 |
| Cross section of connecting wires | 1...35mm<sup>2</sup> |
| Type of protection | circuit breaker |
| Short circuit breaking capacity | 10kA |