Switch: rotary; Pos: 16; 1uA/20mVDC; -25÷85°C; Mounting: THT
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
P60ATHR703H
Tootja: PTR HARTMANN
Tootja tootekood: P60ATHR703
Spetsifikatsioon tootele Switch: rotary; Pos: 16; 1uA/20mVDC; -25÷85°C; Mounting: THT
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -25...85°C |
| Type of switch | encoding switch |
| Switches features | without knob |
| Number of positions | 16 |
| Leads | for PCB, straight |
| Max. contact resistance | 100mΩ |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Body dimensions | 10x10x6mm |
| Stable positions number | 16 |
| Kind of encoding switch | HEX/BCD |