ROCKER SWITCH, SPDT, 15A, 125VAC, BLACK
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
200.0
Tootekood:
R1966HBLKBLKBF
Tootja: E-SWITCH
Tootja tootekood: R1966HBLKBLKBF
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele ROCKER SWITCH, SPDT, 15A, 125VAC, BLACK
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -30...65°C |
| Type of switch | ROCKER |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 3 |
| Leads | connectors |
| Contact material | copper alloy |
| Max. contact resistance | 20mΩ |
| Body colour | black |
| Mechanical durability | 30000cycles |
| Panel thickness | 750µm...3mm |
| Illumination | none |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Electrical life | 10000cycles |
| Contacts configuration | SP3T |
| AC contacts rating @R | 8A / 250V AC |
| Switching method | ON-OFF-(ON) |
| Stable positions number | 2 |
| Button shape | rectangular |
| Button height | 5.8mm |
| Key button colour | black |
| Button marking | I-O-II |