SWITCH, ROCKER, DPST, 20A, 125VAC, BLACK
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
150.0
Tootekood:
R5BBLKREDFF3
Tootja: E-SWITCH
Tootja tootekood: R5BBLKREDFF3
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele SWITCH, ROCKER, DPST, 20A, 125VAC, BLACK
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -20...55°C |
| Type of switch | ROCKER |
| Number of positions | 2 |
| Leads | FASTON connectors |
| Max. contact resistance | 20mΩ |
| Mounting hole diameter | 30x22.2mm |
| Body colour | red |
| Illumination | LED |
| Shape | rectangular |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Electrical life | 10000cycles |
| Contacts configuration | DPST |
| AC contacts rating @R | 16A / 250V AC |
| Switching method | ON-OFF |
| Stable positions number | 2 |
| Actuator colour | red |
| Key button colour | black |
| Button marking | O-I |