ROCKER; SPST; Pos: 2; ON-OFF; 16A/30VDC; black; black; LED 12VDC
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
500.0
Tootekood:
R711FE1-SXXX2BDGNW
Tootja: E-SWITCH
Tootja tootekood: R711FE1-SXXX2BDGNW
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele ROCKER; SPST; Pos: 2; ON-OFF; 16A/30VDC; black; black; LED 12VDC
| Mounting | on panel, SNAP-IN |
| Operating temperature | 0...55°C |
| IP rating | IP67 (from the front) |
| Type of switch | ROCKER |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Max. contact resistance | 20mΩ |
| Body colour | black |
| Dielectric strength | 1.5kV AC |
| Mechanical durability | 30000cycles |
| Backlight colour | green |
| Illumination | LED |
| Shape | rectangular |
| Electrical life | 10000cycles |
| Contacts configuration | SPST |
| DC contacts rating @R | 16A / 30V DC |
| Switching method | ON-OFF |
| Stable positions number | 2 |
| Actuator colour | black |
| Key button colour | black |
| Illumination voltage | 12V |