ROCKER; SPST; Pos: 2; OFF-ON; 16A/250VAC; black; Rcont max: 20mΩ
Kordarv:
3000.0
Minimum quantity:
3000.0
Tootekood:
RB141D1121
Tootja: E-SWITCH
Tootja tootekood: RB141D1121
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele ROCKER; SPST; Pos: 2; OFF-ON; 16A/250VAC; black; Rcont max: 20mΩ
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | 0...65°C |
| Type of switch | ROCKER |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Max. contact resistance | 20mΩ |
| Mounting hole diameter | 30x11mm |
| Body colour | black |
| Illumination | none |
| Electrical life | 6000cycles |
| Contacts configuration | SPST |
| AC contacts rating @R | 16A / 250V AC |
| Switching method | OFF-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Actuator colour | black |
| Key button colour | black |
| Button marking | O-I |