ROCKER; DPST; Pos: 2; OFF-ON; 16A/250VAC; white; Rcont max: 20mΩ
Kordarv:
3000.0
Minimum quantity:
3000.0
Tootekood:
RB242D1211
Tootja: E-SWITCH
Tootja tootekood: RB242D1211
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele ROCKER; DPST; Pos: 2; OFF-ON; 16A/250VAC; white; Rcont max: 20mΩ
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -20...65°C |
| Type of switch | ROCKER |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Max. contact resistance | 20mΩ |
| Mounting hole diameter | 30x22mm |
| Electrical life | 6000cycles |
| Contacts configuration | DPST |
| AC contacts rating @R | 16A / 250V AC |
| Switching method | OFF-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Actuator colour | white |
| Key button colour | white |
| Button marking | O-I |