ROCKER; DP3T; Pos: 3; ON-OFF-ON; 8A/250VAC; black; Rcont max: 20mΩ
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
3000.0
Tootekood:
RB246C1129
Tootja: E-SWITCH
Tootja tootekood: RB246C1129
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele ROCKER; DP3T; Pos: 3; ON-OFF-ON; 8A/250VAC; black; Rcont max: 20mΩ
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -20...65°C |
| Type of switch | ROCKER |
| Number of positions | 3 |
| Leads | connectors |
| Max. contact resistance | 20mΩ |
| Mounting hole diameter | 30x22mm |
| Electrical life | 6000cycles |
| Contacts configuration | DP3T |
| AC contacts rating @R | 8A / 250V AC |
| Switching method | ON-OFF-ON |
| Stable positions number | 3 |
| Actuator colour | black |
| Key button colour | black |
| Button marking | I-O-II |