ROCKER; DPST; Pos: 2; OFF-ON; 8A/250VAC; transparent; -20÷85°C; RB2
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
3000.0
Tootekood:
RB2F42C1000-147
Tootja: E-SWITCH
Tootja tootekood: RB2F42C1000-147
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele ROCKER; DPST; Pos: 2; OFF-ON; 8A/250VAC; transparent; -20÷85°C; RB2
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -20...85°C |
| Type of switch | ROCKER |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Max. contact resistance | 35mΩ |
| Mounting hole diameter | 30x22mm |
| Backlight colour | blue |
| Electrical life | 6000cycles |
| Contacts configuration | DPST |
| AC contacts rating @R | 8A / 250V AC |
| Switching method | OFF-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Actuator colour | transparent |
| Key button colour | blue |