ROCKER; DPST; Pos: 2; OFF-ON; 16A/125VAC; green; IP66; -20÷85°C; RBW2
Kordarv:
1080.0
Minimum quantity:
1080.0
Tootekood:
RBW2ABLKGILEF3
Tootja: E-SWITCH
Tootja tootekood: RBW2ABLKGILEF3
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele ROCKER; DPST; Pos: 2; OFF-ON; 16A/125VAC; green; IP66; -20÷85°C; RBW2
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -20...85°C |
| IP rating | IP66 |
| Type of switch | ROCKER |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Max. contact resistance | 30mΩ |
| Mechanical durability | 50000cycles |
| Illumination | filament lamp |
| Min. insulation resistance | 500MΩ |
| Electrical life | 50000cycles |
| Contacts configuration | DPST |
| AC contacts rating @R | 16A / 125V AC |
| Switching method | OFF-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Actuator colour | green |
| Key button colour | green |
| Illumination voltage | 12V |