Encoding switch; DEC/BCD; Pos: 10; THT; Rcont max: 100mΩ; Mat: LCP
Kordarv:
70.0
Minimum quantity:
490.0
Tootekood:
RDS-10S-7229-R-CR
Tootja: CUI Devices
Tootja tootekood: RDS-10S-7229-R-CR
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Encoding switch; DEC/BCD; Pos: 10; THT; Rcont max: 100mΩ; Mat: LCP
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| IP rating | IP67 |
| Type of switch | encoding switch |
| Switches features | with knob |
| Number of positions | 10 |
| Leads | for PCB |
| Row pitch | 7.62mm |
| Max. contact resistance | 100mΩ |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Body material | LCP |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Terminals plating | gold-plated |
| DC contacts rating @R | 100mA / 50V DC |
| Kind of encoding switch | DEC/BCD |