Encoding switch; DEC/BCD; Pos: 10; THT; Rcont max: 80mΩ; Mat: LCP
Kordarv:
65.0
Minimum quantity:
650.0
Tootekood:
RDS-10S-74R45A-254-D
Tootja: CUI Devices
Tootja tootekood: RDS-10S-74R45A-254-D
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Encoding switch; DEC/BCD; Pos: 10; THT; Rcont max: 80mΩ; Mat: LCP
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -60...125°C |
| IP rating | IP67 |
| Type of switch | encoding switch |
| Switches features | with knob |
| Number of positions | 10 |
| Leads | angled, for PCB |
| Row pitch | 2.54mm |
| Max. contact resistance | 80mΩ |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Body material | LCP |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Terminals plating | gold-plated |
| DC contacts rating @R | 100mA / 42V DC |
| Kind of encoding switch | DEC/BCD |