Encoding switch; DEC/BCD; Pos: 4; SMT; Rcont max: 100mΩ; Mat: LCP
Kordarv:
580.0
Minimum quantity:
580.0
Tootekood:
RDS-4S-7229-R-ASMT-TR
Tootja: CUI Devices
Tootja tootekood: RDS-4S-7229-R-ASMT-TR
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Encoding switch; DEC/BCD; Pos: 4; SMT; Rcont max: 100mΩ; Mat: LCP
| Mounting | SMT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| IP rating | IP67 |
| Type of switch | encoding switch |
| Switches features | with knob |
| Number of positions | 4 |
| Leads | angled, for PCB |
| Max. contact resistance | 100mΩ |
| Terminal pitch | 1.27mm |
| Body material | LCP |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Terminals plating | gold-plated |
| DC contacts rating @R | 100mA / 50V DC |
| Kind of encoding switch | DEC/BCD |