Encoding switch; DEC/BCD; Pos: 10; THT; Rcont max: 80mΩ; Mat: PA66
Kordarv:
50.0
Minimum quantity:
500.0
Tootekood:
RDS6-10S-1011-3-RA-254-D
Tootja: CUI Devices
Tootja tootekood: RDS6-10S-1011-3-RA-254-D
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Encoding switch; DEC/BCD; Pos: 10; THT; Rcont max: 80mΩ; Mat: PA66
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Type of switch | encoding switch |
| Switches features | with knob |
| Number of positions | 10 |
| Leads | for PCB |
| Row pitch | 2.54mm |
| Max. contact resistance | 80mΩ |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Body colour | black |
| Mechanical durability | 10000cycles |
| Kind of encoding switch | DEC/BCD |