Encoding switch; DEC/BCD; Pos: 10; SMT; Rcont max: 80mΩ; Mat: PA66
Kordarv:
600.0
Minimum quantity:
600.0
Tootekood:
RDS6-10S-1065-2-SMT-TR
Tootja: CUI Devices
Tootja tootekood: RDS6-10S-1065-2-SMT-TR
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Encoding switch; DEC/BCD; Pos: 10; SMT; Rcont max: 80mΩ; Mat: PA66
| Mounting | SMT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Type of switch | encoding switch |
| Switches features | with knob |
| Number of positions | 10 |
| Leads | for PCB |
| Row pitch | 7.62mm |
| Max. contact resistance | 80mΩ |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Body colour | black |
| Body dimensions | 10x10x6.5mm |
| Mechanical durability | 10000cycles |
| Kind of knob | shaft knob |
| Kind of encoding switch | DEC/BCD |